Od októbra sa vďaka novinke môžu výrazne znížiť omyly pri bankových prevodoch
30. 6. 2025

Od októbra sa vďaka novinke môžu výrazne znížiť omyly pri bankových prevodoch

Od októbra 2025 vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým posielame peniaze cez bankový prevod v rámci eurozóny. Európska únia prichádza s legislatívnou zmenou, ktorá má výrazne znížiť riziko chýb pri zadávaní platieb a zároveň zvýšiť ochranu pred podvodmi. Jednoducho povedané, keď budete zadávať platbu, banky automaticky overia, či meno alebo názov príjemcu zodpovedá IBAN-u, na ktorý chcete peniaze poslať. Doteraz sa overoval len samotný IBAN, čo znamenalo, že ak ste omylom zadali nesprávne číslo účtu, peniaze mohli bez problémov skončiť na úplne inom účte, bez toho, aby ste si to okamžite všimli alebo to vedela banka ovplyvniť.

V praxi to bude fungovať tak, že pri zadávaní platby zadáte nielen IBAN, ale aj meno a priezvisko príjemcu, ak ide o fyzickú osobu alebo názov spoločnosti, ak ide o firmu. Vaša banka následne automaticky skontroluje tieto údaje v spolupráci s bankou príjemcu. Ak sa meno alebo názov príjemcu zhoduje s údajmi, ktoré sú naviazané na daný IBAN, všetko prebehne hladko a môžete platbu autorizovať. Ak však systém zistí rozdiel, zobrazí vám upozornenie. V prípade malých rozdielov, napríklad preklepov, systém meno automaticky opraví podľa databázy. Ak je rozdiel výraznejší, budete upozornení, že môže ísť o chybný účet. Platbu síce stále môžete poslať, ale bude to na vlastné riziko.

Niektoré banky zavádzajú sofistikované riešenia, ktoré rozlišujú medzi malými chybami a vážnejšími nezrovnalosťami. Ich systém automaticky opraví drobné odchýlky bez potreby zásahu klienta. Ak sú údaje nepresné alebo chýbajú úplne, napríklad nezadáte meno príjemcu, banka vás na to upozorní a zároveň vás informuje, že overenie v takom prípade nie je možné. Transakciu síce môžete dokončiť, ale bez záruky, že peniaze prídu tomu, komu ste ich chceli poslať.

Táto novinka sa bude týkať všetkých, či už fyzických osôb, podnikateľov ale aj firiem, ktorí posielajú peniaze v rámci eurozóny, teda pri tzv. SEPA platbách. Týka sa to tak štandardných, ako aj okamžitých prevodov. Zavedenie automatického overovania údajov je dôležitým krokom smerom k vyššej bezpečnosti a transparentnosti. Pre klientov to znamená, že sa znižuje riziko chybne zadaných platieb, čo sa v praxi môže stať každému. Aj keď bude naďalej možné poslať platbu aj v prípade nezrovnalostí, nové pravidlá dávajú klientom možnosť lepšie sa rozhodnúť a skontrolovať si údaje ešte pred samotným odoslaním.

Klaudius Danics
Autor: Klaudius Danics

Som človek, ktorý neustále prekonáva svoje hranice v športe, ako aj v profesijnej kariére.
Popri lyžovaní a cyklistike, neustále zdokonaľujem svoje vedomosti v oblasti zabezpečenia bývania.
Pri kariére finančného poradcu a manažéra v stavebných sporiteľniach ma v roku 2008 oslovili priatelia z realitnej kancelárie na spoluprácu na pozícii realitný maklér, kde už vyše 16 rokov so svojim tímom odborníkov pomáham klientom v Humennom a okolí zabezpečiť svoje vysnívané bývanie tzv. "Na kľúč", v podobe sprostredkovania predaja, kúpy, prenájmu, financovania, poistenia a ďalšieho množstva úkonom súvisiacich s nehnuteľnosťami.
Mojim cieľom je spokojný klient s pocitom, že sa kedykoľvek môže na mňa obrátiť s otázkami súvisiacimi s mojim odborom.

     certifikat-realitne-pravo-online-kurz                          sora_-_makler_maly____1 

 

 

 

 

   

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 najčastejších chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 najčastejších chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov